A hűvösebb idő beköszöntével ősszel előkerülnek a melegebb kötött holmik.
Ahhoz hogy ne rojtosodjanak, bolyhosodjanak ki, sokáig szépek, puhák maradjanak, oda kell figyelni a tisztításukra. Sokan viszont azért nem hordanak gyapjú ruhákat, mert félnek, hogy „valami történik” a ruhákkal: összemegy, elveszti a puhaságát stb.
Oszlassuk el azt a tévhitet, hogy a gyapjú ruhát nagyon macerás tisztítani és biztosan összemegy a mosásban.
Ha nem szennyeződik a ruha, akkor elég csak átszellőztetni. Mivel természetes, „élő” anyag, a fonal szerkezetéből adódóan lélegzik, elpárologtatja a nedvességet, így csak tényleges koszolódás esetén kell mosni.
A legtöbb fonal már „superwash” kezelt, ami azt jelenti, hogy nyugodtan mehet a mosógépbe, gyapjú programra állítva, alacsony hőfokon (max. 30 fok). Fontos, hogy a mosásnál folyékony gyapjúmosószert használjunk és ne tegyünk hozzá öblítőt. A centrifugálás során kinyúlhat, ezért nagyon alacsony fordulatszámra állítsuk (ha nincs gyapjú program a gépen).
A szárításnál figyelni kell arra, hogy fektetve szárítsuk, és közvetlenül nagy hő ne érje, vagyis ne tegyük a tűző napra vagy a radiátorra, mert roncsolódnak a fonal szálai és kifakul a színe.
A szárítógépet is felejtsük el a gyapjú pulcsik szárítására, mert a hő hatására összemehet a ruha.
Ha idő és lehetőség adódik, a legjobb, ha kézzel mossuk a gyapjú ruhákat. Ehhez langyos vizet használjunk, szintén gyapjúhoz való mosószerrel, vagy tehetünk a vízbe egy kis hajbalzsamot, ettől szép fényes, rugalmas marad a pulóver anyaga. A vízből kivéve ne csavargassuk, elég ha csak óvatosan kinyomkodjuk a vizet, vagy fehér/világos törölköző közé téve felitatjuk a vizet. A szárítás után a gyapjú pulóvert tilos (és felesleges) vasalni, mert a forró hő tönkreteszi a szálakban lévő rostokat.
Vállfára ne akasszuk, mert megnyúlik, a legjobb, ha a száradás után összehajtogatva a szekrénybe tesszük.